Jak poznat ortopedickou obuv

Ve světě bot se celkem často setkávám s pojmy ortopedické prvky, ortopedická obuv, ortopedičnost apod. A protože spousta z vás hledáte vhodnou obuv právě po návštěvě ortopeda a to nejen pro sebe, ale i pro své děti, oslovila jsem jednoho z výrobců, aby nejen mně ortopedické náležitosti bot vysvětlil.  Jak tedy poznáte, že bota je ortopedcká?

1) Největší důraz a nejdůležitější prvek je rovnání nohy do správného postavení. Tedy je potřeba, aby bota byla schopná vést vaše chodidlo ve správném osovém postavení (úhlu) a omezovala tak šmajdání. K tomu vám poslouží několik prvků, u obuvi se můžete setkat buď jen s jedním z nich nebo kombinací několika.

patní miska

Tím prvním je patní miska. Ta bývá většinou u pantoflí nebo domácí obuvi, popř. u korkových sandálů. Rozhodně doporučuji tomuto prvku věnovat pozornost při nákupu domácí obuvi nebo obuvi do škol a kanceláří. Dětem ani jiné nekupujte, patní miska jim nožku pěkně zafixuje a srovná a omezí únavu a námahu. To samozřejmě platí i pro dospěláky. Patní miska se může lišit svou hloubkou, každopádně, je důležité, aby u přezůvek byla. Sledujte si také patní misku u vkládacích stélek do bot – když máte obuv, která nemá tvarovanou stélku, je vhodné ji doplnit dobrou vložkou do bot a ta by měla mít právě patní misku.

 

 

 

Další řekla bych až vychytávkou pro osové vedení nohy je u pantoflí tažení kůže co nejvíce dozadu. To dodá vaší noze mj. také potřebnou stabilitu.

 

 

 

2) opatekVelmi důležitý je opatek. U ortopedické obuvi musí být pevný a dostatečně vysoký. Toto nelze podcenit především u dětské obuvi. Speciální ortopedická obuv má opatek dokonce vyšší než běžná dětská zdravotní obuv.

 

 

3) ohyb botyV neposlední řadě je důležitá podešev, která nesmí být tuhá, ale flexibilní a to především v oblasti prstů. Je důležité, aby noha byla chráněná, ale nebyla přetěžována každým krokem kvůli houževnaté podrážce.

 

 

 

Doufám, že vám tento krátký náhled do ortopedičnosti obuvi pomohl a věřím, že své nožky hýčkáte kvalitní obuví.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *