Jak poznám plochou nohu?

Nedávno mi nejmladší dcera položila zajímavou otázku. Vyústila z jejích úvah, jak bude zvládat jednou být mámou (občas jí to v jejích 7-mi letech stresuje :-)). Chtěla by být tou nejlepší (určitě bude, už vzhledem k její včasné přípravě). Nechtěla by nic zanedbat. A tak mi jednoho rána položila otázku: „Mami, jak poznám plochou nohu u svýho dítěte?“ Tak si říkám, třeba si tuto otázku kladou i jiné holčičky a tak odpovídám formou tohoto článku.

Dětská noha:

Dětská noha se vyvíjí a tak není třeba se znepokojovat, když ve 2 letech nevidíme klenbu. Obecně je stanoveno, že do 3 let je dětská noha chráněná tukovým polštářem a proto se zdá plochá. Ten postupně vymizí. Proto také lékaři na 3 leté preventivní prohlídce kontrolují dětem poprvé nohy a pokud se jim výrazně něco nezdá, odesílají dál ke specialistovi, v tomto případě ortopedovi. Tedy, žádné zmatky a tlaky, kdy ve třech letech nevidíte žádnou nebo jen malou klenbu. Mnohem větší důraz bych kladla na případné „šmajdání“, to je bohužel velmi často přehlížené a zrovna to bych řekla, že na řešení už je. A stačí málo. Ale o šmajdání třeba v příštím článku. Nyní zpět k ploché noze.

Od 3 let doporučuji pravidelně vývoj nohy sledovat, měl by to dělat i dětský lékař, ale nespoléhejte na to. Pokud ani v 5-ti letech klenbu nevidíte a navíc je doplněno ono „šmajdání“, poraďte se o tom s lékařem a řešte. Nikdy není pozdě, čím je dítě starší, tím hůře se s tím pracuje a tím hůře se odstraňují stereotypy chůze.

 

Mnohým problémům lze jednoduše předejít prevencí a (nejen) u dětské nohy není nijak složitá.

Důležité rady:

  • Dbejte od momentu, kdy dítě začne chodit, na zdravou obuv
  • Nedávejte dítěti boty po sourozencích (důvodem je, že je nějak vyšláplo a noha druhého dítěte nemá naprosto žádnou šanci si tu botu přizpůsobit své noze. Takže pokud první dítě mělo třeba pro vaše oči skrytou vadu – stačí jen malé osové vybočení nohy, druhé dítě do toho prostě vletí, bude v té bodě tu nohu dávat do stejného postavení, jako předešlé a skutečně mu můžete způsobit budoucí vadu nohy, která by se mu vůbec nemusela vyvinout)
  • Nikdy nenechávejte dítě běhat po bytě bos (údery na tvrdém povrchu ničí vyvíjející se nožní klenbu a vzniklá nárazová vlna má negativní dopad na klouby a páteř. To platí samozřejmě i pro všechny dospěláky!)
  • Co nejvíce jej ale nechávejte běhat bosky po přírodním povrchu (písek, kamínky, tráva apod)
  • V momentě, kdy vidíte jakoukoliv anomálii ve způsobu jeho chůze, nepodceňte a řešte
  • Výborná prevence je speciální cvičení pro ploché nohy (připravujeme, ale najdete určitě i na internetu)
  • Přezouvejte své děti doma, ve školce i škole do kvalitní obuvi, pokud to velikost nohy a věk umožňuje, dbejte na obuv s dostatečně hlubokou patní miskou (pro malé děti se bohužel nedělají, ale od 3-4 let věku, který je už v tomto podstatný, už v pohodě vyberete)

 

A nyní slíbená odpověď.

Jak poznám plochou nohu:

Základem je provést otisk. Můžete to pojmout třeba výtvarně a chodidlo si nabarvit a obtisknout na papír, lze k tomu využít i vodu a obtisknout vlhké chodidlo na papír. Určitě budete mít své nápady a vymyslíte, jak ten otisk udělat. Budu moc ráda, když mi své nápady napíšete dolů do komentáře, budou inspirací pro mnoho dalších třeba méně nápaditých návštěvníků. Klidně mi i můžete vaše otisky naskenovat nebo vyfotit a poslat, ráda je přidám do fotogalerie a nebo vám pomohu s vyhodnocením.

Pokud tedy máte otisk, pak jednoduše srovnejte s tabulkou níže a hned víte, zda má vaše dítě plochou nohu.

otisk nohou plochá 2

 

 


Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *